Tato rakouská investiční mince se razí od roku 1989, a to ve dvou nominálních hodnotách. Razí ji z 24 karátového zlata akciová společnost MÜNZE Österreich, která spadá pod Rakouskou národní banku. Již krátce po svém vydání se tato mince umístila mezi nejprodávanější mince celé Evropy. Drží prvenství v počtu mincí v oběhu, jejich počet od roku 2004 činí přes neuvěřitelných 8,2 milionu kusů. Společnost World Gold Council prohlásila minci Wiener Philharmoniker v letech 1992, 1995, 1996 a 2000 za nejprodávanější minci nejen v Evropě, ale dokonce na celém světě. 

Tato investiční mince je velice oblíbená v Evropě, ale i v Americe, nebo například i v Japonsku, kde jsou tyto mince považovány za hlavní evropskou investiční minci.

Ražba

Nejdříve byla mince ražena o váze 1 oz a 1/4 oz ryzího zlata, postupně se k ní ale přidávaly i další varianty. V roce 1991 vyšla mince v 1/10 oz ryzího zlata a od roku 1994 byla pak ražena také o váze 1/2 oz. Od roku 2014 se pak přidala ještě další varianta, o váze 1/25 oz.

Od roku 2008 se vydává i zlatá verze mince Wiener Philharmoniker.

Výročí

V roce 2004 oslavila mince 15. výročí od svého vydání. U této příležitosti bylo vyraženo 15 kusů mince Wiener Philharmoniker s celkovou váhou ryzího zlata 1000 oz (tedy přes 31 kilogramů), které ale nebyly určeny k prodeji. Průměr těchto mincí je 37 centimetrů, síla 2 centimetry. Nominální hodnota každého kusu je sto tisíc eur, materiálová hodnota by ale dnes přesáhla milion eur (pro srovnání, v roce 2004 to byla polovina této hodnoty). 14 kusů si koupili sběratelé a ten patnáctý si můžete prohlédnout v muzeu Centrální banky ve Vídni, kde je vystavena.

Další milník oslavila mince v roce 2009 – 20. výročí od vydání. Kulatiny oslavila ji speciální ražbou, kdy bylo vyraženo 3x 2009 mincí – celkem tedy 6027, které se rovným dílem rozdělily mezi Evropu, USA a Japonsko. Každá z těchto výročních mincí obsahovala 20 oz zlata (tedy přibližně 622 gramů) v nominální hodnotě 2000 eur. I tyto mince byly určeny především pro sběratele. Tyto výroční mince se dodávají v dřevěné etuji s certifikátem, jejich nominální hodnota činí 2000 eur.

Nominální hodnota v eurech

Zlaté investiční mince Wiener Philharmoniker jsou v Rakousku zákonnými platidly vydávanými Rakouskou státní mincovnou. Jejich ryzost, obsah drahého kovu a hmotnost jsou garantovány rakouskou vládou. Tak jako u všech investičních mincí je ale jejich nominální hodnota spíše symbolická. Skutečná tržní hodnota je dána obsahem ryzího zlata a mnohonásobně převyšuje nominální hodnotu, proto je užití investičních mincí v běžném platebním styku spíše teoretické.

Se zavedením eura v roce 2002 se nominální hodnota mincí vyjádřená v rakouských šilincích změnila na eura. Pro sběratele jsou tak atraktivní mince vydané v roce 2001, kdy bylo prodáno jen 54000 mincí. Ostatní mince musely být totiž přetaveny z důvodů zavedení eura a vyjádření nominální hodnoty v eurech. Díky tomu jsou mince Wiener Philharmoniker jedinými investičními mincemi, jejichž nominální hodnota je vyjádřena v eurech. Jsou díky tomu zákonnými platidly nejen v Rakousku, ale i ve všech zemích, ve kterých platí euro jako měna.

Vzhled mince

Název Philharmoniker je odvozen od názvu celosvětově slavného vídeňského orchestru. Autorem motivu na obou stranách mince je Thomas Pesendorfer.

Na lícní straně jsou vyobrazeny slavné varhany (známé především z novoročních koncertů), které se nachází ve zlatém sále Vídeňské filharmonie, kolem nich je nápis „REPUBLIK ÖSTERREICH“ (Rakouská republika) a další údaje o minci. Najdeme tu například informaci o nominální hodnotě, velikost mince, ryzost mince a letopočet ražby.

Rub mince zdobí motivy hudebních nástrojů světoznámého vídeňského orchestru a nápis „WIENER PHILHARMONIKER“.

Motivy a vzhled jsou stejné u všech velikostí mincí, neliší se dokonce ani mezi zlatými a stříbrnými
mincemi. Ty odlišuje kromě barvy pouze jeden další detail – zlaté mince mají vroubkovaný okraj, kdežto
stříbrné mince mají okraj hladký.