Royal Canadian Mint neboli Kanadská královská mincovna, založená v roce 1908, sídlí v historické budově v centru Ottawy – v hlavním městě Kanady – a je ze 100 % vlastněna vládou Kanady. Razí se tu jak oběhové mince pro Kanadu, tak sběratelské, pamětní a investiční mince ze všech klasických drahých kovů – zlata, stříbra, platiny a palladia. Mincovna také razí oběžné
mince pro další státy pod jejich jménem.

Několik prvenství

V roce 1982 se stala mincovna Canadian Mint první mincovnou na světě, která vyprodukovala minci s ryzostí 99,99 %. Na toto prvenství pak navázala opět v roce 1999, kdy jako první dosáhla čistoty 99,999 % ryzího zlata.

Od roku 2007 do roku 2010 se navíc mincovna udržela mezi 100 nejlepšími kanadskými zaměstnavateli.

Organizace mincovny

Ačkoli slouží mincovna zájmům veřejnosti, funguje zároveň komerčním způsobem – při financování svého provozu se tedy nespoléhá na finanční podporu daňových poplatníků. Funguje podobně jako jiné společnosti soukromého sektoru – má svou správní radu, která se skládá z předsedy, prezidenta, generálního ředitele mincovny a osmi dalších členů.

Prezident Královské mincovny je tradičně znám pod titulem „Master of the Mint“ (mistr mincovny). V současnosti je jím Marie Lemayová, která byla do této funkce jmenována v roce 2018. Správní rada je prostřednictvím předsedy odpovědná ministru financí. Ten slouží jako spojovací článek mezi mincovnou, kabinetem a parlamentem.

Nejznámější mince

Jako všechny ostatní mincovny i Kanadská královská mincovna má své ikonické mince, které jsou nejznámější a nejoblíbenější z jejich nabídky.

Zlatá mince Maple Leaf

Bezpochyby nejznámější mince této mincovny je Maple Leaf s motivem javorového listu – státního symbolu Kanady. Na druhé straně mince je pak motiv královny Elizabeth II. Tvůrcem návrhu je Walter Ott. Mince se vyrábí v několika verzích – nejznámější jsou zlatá a stříbrná.

Zlatá mince Maple Leaf byla poprvé vyražena dokonce už v roce 1979, je tedy druhou nejstarší moderní mincí na světě. Zpočátku měla mnohem menší ryzost, pouze 999/1000, od roku 1982 se ale začala razit v ryzosti 999,9/1000, čímž zavedla dnešní běžný standard investičních mincí. Od toho samého roku se také razí 1/4 oz a 1/10 oz, v roce 1986 se začala razit 1/2 oz a v roce 1993 i 1/20 oz. Od konce devadesátých let je tato mince nejhojněji vydávanou zlatou mincí.

Zlaté investiční mince Maple Leaf jsou v Kanadě zákonnými platidly. Jejich ryzost, obsah drahého kovu a hmotnost garantuje kanadská vláda. Tak jako u všech investičních mincí je ale jejich nominální hodnota spíše symbolická. Skutečná tržní hodnota je dána obsahem ryzího zlata a mnohonásobně převyšuje nominální hodnotu, proto je užití investičních mincí v běžném platebním styku spíše teoretické.

Stříbrná mince Maple Leaf a další z této řady

Stříbrná mince Maple Leaf se razí od roku 1988. Mezi lety 1988 až 1999 se vyráběla i platinová mince Maple Leaf ve všech pěti ražbách, mezi lety 2005 – 2007 se tato mince razila dokonce i z palladia. Ražba mincí Maple Leaf z platiny a palladia byla obnovena v roce 2009, vydávají se tak dodnes.

Investiční mince Maple Leaf jsou celosvětově velice oblíbené. Jejich produkce dosahuje desítek milionů kusů ročně – v roce 2014 to například bylo přes 30 milionů kusů.


Co dál Kanadská královská mincovna nabídne?

Kromě světoznámých Maple Leaf razí mincovna i další oblíbené produkty a investiční mince – velmi známá je například řada Wildlife, na které najdeme krásné motivy zvířat jako je puma, los, vlk, antilopa, grizzly a bizon.

Produkty moderní doby

V dubnu 2012 mincovna oznámila, že vyvíjí digitální měnu MintChip, která umožní anonymní transakce podporované kanadskou vládou a denominované v různých měnách. Přidává se tak ke směřování moderní doby, kdy do světa financí a investic pronikají ve velkém také virtuální měny.