Tato přední světová mincovna, jedna z největších a nejmodernějších mincoven celého světa, vznikla před více než tisíci lety. Každý rok se zde vyrobí přes 3,3 miliardy mincí, které jsou exportovány do více než třiceti zemí po celém světě.

Letmý pohled do dlouhých dějin

Založena byla v roce 886, za vlády Alfréda Velikého. Původně se jmenovala London Mint, později se přejmenovala na The Royal Mint a přes 800 let po svém založení působila v londýnském Toweru. Poté byla přestěhována do Royal Mint Court – Královského mincovního dvora. Tam zůstala až do 19. století. Poté ale Velká Británie následovala zbytek světa v decimalizaci své
měny (to znamená že se začala používat desítková soustava) a na to konto se mincovna opět přestěhovala, tentokrát do úplně nového závodu ve městě Llantrisant ve státě Glamoran ve Walesu, kde se nachází až dodnes. Tamní závod měl rozlohu 38 akrů, tedy kolem 15 hektarů – čímž překonal menší předešlou výrobnu, která už mincovně svou rozlohou nestačila.

Dříve byla královská mincovna součástí řetězce mincoven, které byly centralizovány za účelem výroby mincí pro Anglické království, Velkou Británii, a nakonec i většinu Britského impéria. V roce 2009, po doporučení privatizovat mincovnu, přestala být Královská mincovna výkonnou vládní agenturou a stala se státní společností s ručením omezeným, která je plně vlastněna
ministerstvem financí. Od té doby mincovna rozšířila své obchodní zájmy oživením obchodu se slitky a vybudováním návštěvnického centra v hodnotě 9 milionů liber.

Zajímavost z historie

Na konci 16. století zastával v této mincovně vysoký post slavný matematik a fyzik Isaac Newton. V mincovně začínal na postu dozorce, kam ho přijali v roce 1696, o tři roky později se pak stal ministrem mincovny. Během své funkce se zasadil v boji proti penězokazcům a několik z nich dokonce dostal až na popraviště.

Současnost

Dnes je tedy britská královská mincovna společností s ručením omezeným a je vlastněna ministerstvem financí Jejího Veličenstva. Razí se tu jak oběžné mince pro Velkou Británii a jiné země, tak pamětní mince, slitky drahých kovů a další medaile, nebo dokonce i vojenské pamětní medaile. Mincovna má exkluzivní smlouvu na dodávku všech národních mincí v Anglii.

Vývoz mincovny představuje 70 % jejího celkového prodeje – ročně vyváží do šedesáti různých zemí po celém světě. Nejen že je britská královská mincovna jednou z nejvýznamnějších britských a nejstarších světových institucí – neustále se dál vyvíjí, kombinuje nejmodernější technologie a využívá dlouhá staletí pěstované řemeslné zručnosti. Zaujímá vedoucí postavení ve světě mincí a měny a její závazek k dokonalosti a neustálým inovacím je respektován a uznávám po celém světě jako příklad té nejlepší praxe v oboru.

Jak se vyrábí mince?

Oběhové mince se vyrábí z dlouhých plátů slitiny, která se nejprve rozválcuje na správnou tloušťku, poté je rozřezána na kotouče a očištěna. Vzor mince se digitálně naskenuje a podle něj se vyrobí raznice, která poté mince vyrazí. Jakmile je raznice připravená, lis dokáže pomocí nich vyrazit až 850 mincí za minutu.

Všechny ostatní mince, včetně těch sběratelských, se pak vyrábějí ručně.


Nejznámější britská investiční mince

Nejznámější britskou investiční mincí je mince Sovereign – razí se od roku 1817 a původně šlo o oběhovou minci, přijímanou jak v Británii, tak jinde ve světě. V současné době je ale sběratelskou mincí s vysokou sběratelskou hodnotou, občas se dokonce také zasazuje do šperků.

Všechny ostatní mince, včetně těch sběratelských, se pak vyrábějí ručně.